Türkiye’den Almanya’ya İnşaat Malzemeleri Getirme  

İnşaat malzemesi taşımacılığında, bir süreklilik söz konusu ise firma olma kriteri aranmakla beraber, bireysel olarak da malzemeleri Türkiye’den Avrupa’da ki ev inşaatınız için taşıyabilirsiniz. Gümrük mevzuatı ve vergi hesaplaması Türkiye’den Almanya’ya inşaat malzemesi taşırken dikkat edilecek kalemlerdendir. Yurt dışında yapılacak bir mülk için ihtiyaç duyulan yapı malzemeleri belirleyici unsurlar olmakla beraber, birçoğunu taşımak ve bunu makul sürede, uygun maliyetlerde gerçekleştirmek profesyonel aracı firmalar ile daha kolay ve güvenilirdir.

Fiyatlandırma

Belirli periyotlarda yapılan malzeme taşımacılığı ticaret kapsamında değerlendirileceği ile prosedürde yeri ve maliyette çıkan tablo farklıdır. Fakat inşaatı yapılan bir mülkün ihtiyacı olan yapı veya dekorasyon malzemelerinin taşınması için firma olunmasına gerek arz etmez. Nerden ne kadar hangi ürünü aldığınız başlangıç maliyeti olmakla birlikte, bazı ürünlerin gümrük fiyatlandırması hacim üzerinden bazılarının tonaj üzerinden yapılıyor olması maliyet hesaplamasının ikinci ayağı olacaktır. Avrupa Birliği Ülkeleri karayolu taşımacılığında belirlenmiş bir istiap haddi bulunmaktadır. Sürprizlerle karşılaşmamak ve sorunsuz ve bir taşıma için alınan malzemelerin hem tonaj hem metreküp hesabının yapılması gerekir. Hacim ve yükleme metresi hesabı olarak iki kural dâhilinde hesaplanan ve aralarında hatırı sayılır farklılık bulunan ölçüler fiyata doğrudan yansır. Taşınacak ürünün ne olduğu, istiflenebilme özelliği de bu hesaplara etki eder. Belirli kurallar dâhilinde, dikkatli bir matematik hesabı ile doğru bir fiyatlandırma yapılacaktır. Elbette ki ortalama fiyatlar üzerinden örneklendirmeler yapılabilir ancak gerçekçi bir hesabın güvenilirliği ölçüsünde işe başlamak önemlidir.

Gümrük İşlemleri Almanya’nın gümrük mevzuatında fatura bedeli üzerinden tahsil edilen %19’ luk bir KDV bedeli bulunur. Bireysel yapılan nakliye işlemleri için her iki ülke de kendi belirlediği fiyatlarda işlem bedeli ödemektedir. Fikir edinmek açısından belirli fiyatlar verilebileceği gibi, deneyimli bir aracı firmadan alınacak net bir maliyet hesabının getirisi çok daha fazla olacaktır. Taşımacılık başlı başlıca dikkat ve hâkimiyet gerektiren bir işken, yurt dışı taşımacılığının araya giren farklı maliyetlerinin öngörülen şekilde olması çok önemlidir. Gümrük işlemleri hem mal sahibi, hem taşıyıcı hem yüklenici firma açısından en kritik noktadır. Burada oluşacak en ufak bir aksilik hem zaman hem para kaybına neden olur. Bu sebeptendir ki, ahvaki hesaplamalar veya güvenilirliği tartışılır firmalar ile değil, sektörde pozitif yer edinmiş firmaların aracılığında nakliye yapılması memnuniyet yaratacaktır. Türkiye’den Almanya’ya götürülecek inşaat malzemeleri için doğru bir maliyet hesabı ve izlenecek yol, profesyonel bir ekiple ile kolaylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir