Taşınması Yasaklı Ürünler

Taşımacılığın en zor yanı, taşınması taahhüt edilen ürünün teslim alınması ile teslim edilmesi süresince, zarar görmeden taşınması ve nakliyesidir. Bunun gerçekleşmesi için birçok etken noktanın yanı sıra, taşınması sakıncalı ve yasaklı ürünlerden kaçınmak en öncelikli yapılması gerekendir. Taşıyıcı firmanın neyi nasıl taşıyacağını biliyor olmasının yanında neleri taşımaması gerektiği bilmesi de oldukça önemlidir. Belirli malzemeler taşımacılığı sakıncalı görülmüş kısıtlamaya ya da yasaklanmaya maruz kalmıştır. Konu ile ilgili yurt içi veya yurt dışı kriterle farklılık gösterebileceği gibi, kat edilecek mesafe, geçiş yapılacak lokasyon veya aracı firmaların özel yönelimleri yanında, sağlık ve güvenlik kıstasları da bulunmakta. Bu kıstaslardan biri de tek parça ürün bazına belirlenen ağırlık ve uzunluk değerleri. Taşıma merkezinden alım veya direk teslimat arasında farklılık olan değerler için taşıyıcı firma ile bağlantıda olmak gerekmekte.

Hangi Ürünlerin Taşınması Yasak?

Bazı ürünler güvenlik nedeni ile, bazıları taklit ya da sahte oldukları gerekçesi ile yasaklanmıştır. Ayrıca farklı malların bira arada taşınmasından kaynaklanacak olası hasar analizi de taşınması yasak ürünler listesi içine bazı kalemlerin eklenmesini sağlar. Bu ürünlerden bahsedecek olursak; öncelikle akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirli ve tehlikeli kimyasal maddeler yer almaktadır. Bozuma, dökülme ihtimali olan veya kötü kokulu gıda maddeleri ile teneke ve plastik bidon içinde sıvı yağ gönderimi yasak olan ürünlerin başındadır. Bunlara ek olarak ham deri gibi ürünler, diğer kargolara sinmesi muhtemel kokulu ürün çeşitleri, ambalajı açık olmayan ürünler ile ambalajının açılması ve dağılması sonucu kırılabilecek ve diğer kargolara zarar verebilecek eşya ve malzemeler taşımada büyük çapta sorun oluşturmaktadır. Uç kısımları köşebent ile kapalı olmayan sivri uçlu, delici kargolar, yaylı yatak ve demonte olamayan mobilyalar farklı gerekçelerle taşınması yasaklı ürünler arasında yerini alan ürünler oluyor.

Diğer Ürün Kategorileri Bunların yanında tahmin edilebilir ve kabul görmüş ürünlerde vardır ki onlarda; ziynet eşyası, çek, senet, altın, döviz, nakit para, gibi kıymetli evraklar ve yasal olmayan kargolar yasaklı ürün kapsamınadır. Sahte ürünler, , nakit para, antika, döviz, silah, patlayıcı maddeler, çek ve  tütün ve tütün ürünleri, alkollü ürünler, cep telefonları, gıda ürünleri, bu ürünlerin başında geliyor. Aynı zamanda dürbün ve dinleme cihazları, radar, takviye edici gıdalar, detektör, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünleri, Sahte belge çeşitleri, kimlik türleri, pasaportlar, diploma, elektronik sigaralar, nargile tütünleri özel bir izin gerektiren drone tipi ürünler gönderilememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir