Yurt Dışı Nakliye Fiyatları

İthalat ve ihracat tüm ülkeler için ciddi bir gelir kaynağıdır. Hem milli ekonomiye hem şirket kazançlarına doğrudan etki ederken birçok ürününün de tüm dünyaya ulaşmasını sağlamaktadır. Elbette ki her iş kolunda olduğu gibi taşımacılık sektöründe de ön görülen ve ön görülemeyen maliyetler söz konusudur. Vergiler en başta ve bilinen ön görülen maliyetlerden olmakta birlikte, hava şartları veya taşımanın yapılacağı konum şartları, seyahat süresi gibi değişkenlere bağlı olarak maliyetler oluşabilmektedir. Türkiye çıkışlı, Avrupa rotalı malların taşınması için oluşacak masraf ve risklerin belirlenmesi, hesaplanması yapılarak nakliye hizmeti sağlanmaktadır.

Taşıma Hizmeti Etapları

Ürün taşımanın ilk ve en önemli ayağı paketleme aşamasıdır. Yolculuğunun uzunluğu, ürünün ölçüleri, dayanıklılığı gibi farklı kriterler baz alınarak belirlenecek en iyi paketleme şekli; nakliyenin sorunsuz yapılmasına; yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında da kayba yol açmamasını sağlar. Bu şekilde başlayan bir nakliye işleme son etap olarak teslimat işleminde hem gönderen hem alan kişi veya kurumlar için memnuniyet oluşturur ve başarı ile tamamlanmış olur. En çok kullanılan, paketleme materyalleri koli ambalaj, karton, selefon ve patpat naylon olarak bilinir. Paketlemeyi takiben araç yüklemesi, nakliye, yurt içi veya yurt dışı gönderimine uygun olarak farklı seçeneklerde olabilir, gümrük ve teslimat yapılması ile nihayete ulaşır.

Yurt Dışı Taşımacılığının Farkı

Lojistik, gümrükleme ve depolama aşamaları yurtdışı taşımacılığının farkını açığa çıkaran faktörlerdir. Taşımacılığın belirgin kriterlerine ilave olarak devreye giren bu aşamalar, maliyet sürecine de, risk hesaplamasına da direk yansımaktadır. Ürünlerin uygun koşullarda ve araç ile teslim alınması ve teslim edilmesi arasında geçecek sürecin profesyonelce yapılması ve nakliye sürecinin uzamaması oldukça önemlidir. İyi bir lojistik ve gümrük prosedürüne hâkim şekilde yapılacak yurtdışı nakliye süreci, risk oluşumunu da en aza indirecektir. Ekstra maliyetlerden kaçınmanın en basit yolu, gümrük işlemlerinin her ülke bazında evrak temini, vaktinde yapılan ödeme gibi detayların iyi yönetilmesi ile gerçekleşir.

Yurt Dışı Taşımacılığı Aşamaları ve Detayları

Paketleme, araca yükle, gümrük (yurt içi), nakliye, gümrük (yurt dışı) ve teslimat ile süreci ile tamamlanan etaplarda başarılı bir nakliye yapılmış olur. Ürünün özelliğine uygun kaliteli bir paketleme sonrasında araca yükleme işleminin de itinayla yapılması gerekir. Özenli bir taşıma ve doğru istifleme, dengeli bir yükleme ile ürünler yola çıkartılmalı. Yurt İçi gümrükte tıra giren ürünler gümrükte mühürlenerek kapatılır, gideceği yere ulaştığında ise yurt dışı gümrüğünde açılıp kontrolleri yapılarak teslimat adresine ulaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir